KLUB PODRÓŻNIKA TURBACZ – to klub uczniowski, którego historii sięga roku 2001. Powstał jeszcze w Gimnazjum im. Lady Sue Ryder (później Społeczna Szkoła Podstawowa). Opiekunami Klubu są Paweł Góralczyk (nauczyciel matematyki, przewodnik górski, instruktor turystyki kwalifikowanej, członek Klubu Wysokogórskiego) i Michał Dziedzic (nauczyciel geografii).
Do Klubu mogą należeć uczniowie wszystkich klas I – VIII, a współdziałają również absolwenci, rodzice oraz dzieci i młodzież z innych szkół.


Od wielu lat Klub zorganizował kilkaset wypraw na tereny pasm górskich Polski i krajów sąsiednich. Uczestnicy zdobywają najwyższe szczyty, odwiedzają najpiękniejsze miejsca, poznają przyrodę i historię terenów górskich. Uczestnicy Klubu Podróżnika mogą się pochwalić zdobyciem Rysów w Tatrach, wyprawami na tatrzańską Orlą Perć, Czerwone Wierchy i grań Rohaczy. W ramach współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym odbyło się mnóstwo wycieczek pod namioty, zajęć edukacyjnych na terenach ścieżek edukacyjnych czy wypraw na najwyższe szczyty z Turbaczem na czele. Zimą można nauczyć się jeździć na nartach i snowboardzie w ramach zimowisk oraz spróbować swych sił podczas podróży wśród śniegów Beskidów. Członkowie Klubu wspięli się do tej pory na Babią Górę, Luboń Wielki, Tarnicę, Skrzyczne, Trzy Korony, Kudłoń i wiele innych szczytów. Odwiedzili skaliste rokliny Słowackiego Raju, Małej Farty, dzikie jaskinie Tatr Polskich i Słowackich, labirynty Gór Stołowych, wodospady i jeziora Tatr i Beskidów, wąwozy i przełomy Pienin oraz mnóstwo miejsc związanych z historią i kulturą. Do największych osiągnięć członków można zaliczyć stworzenie przez nich pięknego przewodnika Kwiaty Gorców, do którego materiały zbierane były podczas zajęć Klubu Podróżnika. Okraszony pięknymi zdjęciami i fachowymi opisami wydawnictwo ukazał się w formie drukowanej i stanowi podręcznik dla turystów wybierających się w Beskidy. Członkowie KP Turbacz mają wśród swoich dokonań ciekawe artykuły w ogólnopolskiej prasie (Jaskinia w Kleninie – Poznaj Swój Kraj).


Obecnie część członków Klubu zaangażowanych jest w projekt ZDOBYWCÓW KORONY GÓR POLSKI w ramach którego zdobywane są najwyższe szczyty we wszystkich dwudziestu ośmiu pasmach górski Polski. To ambitne przedsięwzięcie realizują młodzi ludzie ze wszystkich klas I – VIII.


Klub Podróżnika Turbacz zrzesza ludzi aktywnych i ciekawych świata, którzy zainteresowani są wspaniałą zabawą połączoną z wieloma przygodami i czynną nauką. Uczestnikami Klubu zostają ci młodzi ludzie, którzy wśród lasów i szczytów gór chcą rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze oraz tężyznę fizyczną. Uczą się odpowiedzialności za siebie, kształtują poczucie obowiązkowości i samodzielności w działaniu, uczą się organizować czas i racjonalnie planować działania, wzmacniają poczucie własnej wartości, poznają wartości dalekie od lansowanego przez media konsumpcyjnego i materialistycznego poglądu na świat. Uczą się też zdrowych i wolnych od patologii sposobów zabawy i spędzania wolnego czasu, nawiązują przyjaźnie i ciekawe kontakty towarzyskie.


W ramach Klubu Podróżnika Turbacz funkcjonują sekcje tematyczne, z których najpopularniejsze są: sekcja minerałów i kamieni szlachetnych skupiająca miłośników geologii, sekcja botaniczna, wysokogórska czy miłośników ptaków. Uczestnicy tych sekcji realizują swoje pasje i zamiłowania zbierając liczne eksponaty (minerały i kamienie szlachetne), fotografując, biorąc udział w konkursach i projektach oraz uczestnicząc w kursach i warsztatach.


Klub Podróżnika proponuje następujące rodzaje wypraw:
1.górskie weekendy – krótkie wyprawy dla małych grup na tereny pasm górskich. Wyjazdy odbywają się najczęściej w weekendy. Oprócz wypraw górskich połączonych ze wspinaczką, uczestnicy poznają przyrodę górską i historię zwiedzając zamki, wystawy, skanseny i td. Nie zabraknie również aktywnej rekreacji w parkach linowych, na zjeżdżalniach grawitacyjnych, w Aquaparkach czy wesołych miasteczkach itd…  
2.zimowiska – organizowane w ferie zimowe wyjazdy trwają najczęściej około tygodnia, a główne atrakcje to jazda na nartach (szkółka narciarska) oraz spacery w najpiękniejsze miejsca zimowych Beskidów i Pienin.
3.obozy i wyprawy letnie  – wyprawy adresowane do najbardziej aktywnych uczestników odbywają się podczas miesięcy wakacyjnych. Trwające maksymalnie tydzień wyjazdy obejmują mnóstwo atrakcji: noclegi w namiotach lub schroniskach górskich, wyprawy górskie połączone z elementami wspinaczki z przewodnikami, trekking i spacery w najpiękniejsze miejsca w górach polskich (i nie tylko), odkrywanie piękna natury, poznawanie flory i fauny terenów górskich oraz mnóstwo przygód i dobrej zabawy. Tradycją stały się wyjazdy w polskie i czeskie Sudety .
4.inne – odbywają się też spotkania tematyczne, zajęcia na terenie ścieżek edukacyjnych w Gorcach, wyjazdy badawcze i wiele innych.


Wyprawy są dokumentowane w postaci bogatej kroniki fotograficznej i filmowej, które w postaci pamiątkowej płyty otrzymują uczestnicy po zakończeniu wyjazdu. Uczestnicy wypraw otrzymują różne materiały i atrakcyjne nagrody w tym czasopisma o tematyce górskiej, mapy, przewodniki turystyczne i przyrodnicze, materiały wewnętrzne klubu.


Uczestnicy KP Turbacz otrzymują książeczkę klubową do zbierania pieczątek i opisów wypraw, a ich dokonania notowane są w postaci rankingu. Osoby, które zdobędą najwięcej punktów w klasyfikacji rocznej otrzymują nagrody oraz honorowy tytuł Podróżnika Roku, a ich wyczyny prezentowane są na stronach internetowych, kronikach fotograficznych oraz w lokalnej prasie. Aktywni członkowie otrzymują często piękne przewodniki i wydawnictwa z Gorczańskiego Parku Narodowego. Najwytrwalsi podróżnicy wyróżniani są Złotą Odznaką Klubu Podróżnika Turbacz.


Zapraszamy na wyprawy Klubu Podróżnika Turbacz licząc na to, że miłe z nich wspomnienia na długo pozostaną w pamięci dzieci, a góry i lasy okażą się dobrymi nauczycielami i wychowawcami.


Paweł Góralczyk

O KPP